Tradycyjne mongolskie stawianie baniek

Obecnie raczej rzadko praktykowane jest stawianie baniek . Jeśli już to się zdarza to                    najczęściej, jako wspomaganie leczenia zapalenia płuc, oskrzeli i silnego przeziębienia . Spadek popularności baniek wynika najprawdopodobniej z braku zrozumienia ich działania i wpływu na organizm, a także z panujących przesądów. Niewielu z nas wie, ze stawianie baniek jest skuteczną i szybko działającą metodą leczenia :

Ból głowy, uszu i gardła
Dolegliwości w obszarze klatki piersiowej
Dolegliwości związane z układem trawiennym i krążenia
Układ moczowy i narządy ruchu
Zaburzenia płciowe
Zalety  terapii  stawiania  baniek
poprawia obwodowe krążenie krwi w organizmie
poprawia zdolność oddychania skóry
reguluje przepływ energii w organizmie ludzkim
reguluje i poprawia metabolizm
podnosi zdolności układu odpornościowego w walce z infekcjami
reguluje i usprawnia pracę układu nerwowego
wywiera pozytywne działanie na funkcjonowanie organów wewnętrznych poprzez zastosowany szok oraz wywołanie reakcji trzewno-skórnych na dostarczane bodźce.

Mongolscy naukowcy zajmujący się medycyną rozwinęli terapię stawiania baniek począwszy od używania w niej rogów po obecne zastosowanie elektryczności. Zarówno lekarze mongolscy jak i eksperci medyczni wyrażają niepokój z obawy o to, że ta wydajna i przynosząca widoczne korzyści zdrowotne metoda, zaczyna być coraz rzadziej używana w procesie zapobiegania i diagnozowania chorób oraz ich uleczania, co może w niektórych krajach doprowadzić do prawie całkowitego jej zniknięcia.