"Dokładna definicja Reiki nie istnieje i nigdy istnieć nie będzie. Nie da się opisać słowami czegoś, co się wymyka opisom i poznaniu przez umysły tak mocno zespolone z fizycznym mózgiem. Jest to Energia, która jest w świecie.

A właściwie to świat jest tą Energią, jest jej manifestacją. Używając jakiegokolwiek określenia bierzemy je ze świata materialnego. I chociaż ten świat jest częścią Reiki, to jednak jest tylko jedną z niezliczonych jej manifestacji. Słowo Reiki jest wyrazem japońskim i składa się z dwóch członów REI - boski, uniwersalny, dający życie; KI - życiodajna energia. W każdej kulturze można znaleźć odpowiednik japońskiego Ki. I tak w Egipcie zwano tą energię Ka, w Indiach - Praną, w Chinach - Chi, na Hawajach - Maną, w Grecji Pneumą lub Logos. Zatem najtrafniej Reiki można określić mianem Uniwersalnej Energii Życia."
Cytat z www.reiki.prv.pl

Rei –Bóg  Ki – Energia - to starożytna technika uzdrawiania wywodząca się od mistrzów dalekiego wschodu. Metoda ta polega na przekazywaniu Kosmicznej, Boskiej, Energii Życia (prana, Ki, Chi ) poprzez dłonie. Reiki oznacza uniwersalną energię niezbędną i potrzebną wszystkim , żywym istotom , ludziom , zwierzętom , roślinom do prawidłowego życia i funkcjonowania . Reiki jest słowem określającym życiową energie, która niczym krew płynie w naszych ciałach, dzięki niej jesteśmy w stanie żyć i cieszyć się każdą sekundą . Korzystamy z niej wszyscy - niezależnie od wieku czy wyznania. Gdy czujesz radość, miłość bądź rozpiera cię szczęście lub zachwyt, jest to oznaką tego, że krąży ona po twoim organizmie bez przeszkód. Żyjąc, pobierasz ją bez ustanku, poprzez pożywienie, medytację, modlitwę lub podczas snu.   Niedobór tej energii jest przyczyną zapadania na różne choroby, apatii -  braku  sensu życia , przedłużania się okresów ,rekonwalescencji , przedwczesnego starzenia się ,czy usychania ,więdnięcia  roślin. Reiki nie tylko pomaga innym , również pomaga nam samym . Nie tylko nas uzdrawia ,ale przede wszystkim pomaga odnaleźć wewnętrzną harmonię, wyciszyć się i zrelaksować. Dzięki tej metodzie możemy nauczyć się panować nad własną energia i odnaleźć więcej spokoju na co dzień. Reiki doprowadza do równowagi ciało i umysł , działając skutecznie na wszystkich płaszczyznach: cielesnej, emocjonalnej i duchowej. Udzielający Ki (żywotności) jest przekaźnikiem (transmiterem) wszechobecnej energii duchowej, która przenika wszystko i jest wszechobecna, a to oznacza, że nie zostaje mu odebrane nic z jego osobistej siły życiowej. Udzielający Reiki jest równocześnie ze swoim działaniem wzmacniany, ożywiany i na wszelkie sposoby wzbogacany w energię życiową. Tradycyjna metoda Reiki opiera się na medytacji i wiele z jej elementów ma swoje źródła w buddyzmie.
Reiki nie zastępuje lekarza, lecz pozwala na ograniczenie korzystania z jego usług. Gdy zajdzie potrzeba znakomicie wspiera działanie medycyny akademickiej oraz medycyny niekonwencjonalnej i powoduje znacznie szybszy powrót do zdrowia.
Reiki nie jest religią, ani też filozofią. Reiki jest energią i sztuką jej wykorzystania, którą ponownie, pod koniec XIX wieku, odkrył dr Mikao Usui. Może z niej korzystać każdy, bez względu na wyznanie, wykształcenie, wiek, płeć czy kolor skóry. Jest tak naturalna, jak nasze życie, jest dobrem światłem i miłością.
Kluczem do Reiki jest prostota. Zdolność przekazywania tej energii może posiąść każdy, kto wyrazi szczery zamiar uzyskania dostępu do Niej, ukończy szkolenie prowadzone przez Mistrza Reiki i uzyska odpowiednie wtajemniczenia.
    Przekazywanie zdolności posługiwania się energią Reiki odbywa się tylko i wyłącznie podczas szkoleń prowadzonych przez Mistrzów Reiki.
Do jej praktykowania nie są wymagane specjalne uzdolnienia. Może być stosowana w różnych warunkach, sytuacjach, miejscach, o każdym czasie. Raz zdobyte umiejętności przekazu Reiki, otrzymane podczas inicjacji od mistrza, pozostają już w człowieku do końca życia, co nie znaczy, że jest on "zmuszony" do jej przekazywania. Przekazując Reiki nie przekazujemy nikomu swojej energii i nikomu jej nie odbieramy. Równoważymy i harmonizujemy energię. Tam gdzie jest jej za mało lub za dużo istnieje zagrożenie chorobą. Gdy przywracamy jej równowagę, dajemy szanse na wyzdrowienie. Choroba jest skutkiem nierównowagi i jej przyczyny tkwią zazwyczaj na poziomie emocjonalnym, psychicznym i duchowym. Obszary nierównowagi są bardziej podatne na choroby. Oddziaływując  na każdy z tych poziomów, Reiki ma nie tylko wpływ na objawy, ale i na przyczyny choroby. Podczas przekazu energii dawca i biorca współpracują ze sobą. Pacjent uzyskuje harmonię i tym samym uruchamiają się jego naturalne mechanizmy samoleczenia . Terapeuta jest tylko kanałem energii, podczas którego sam również uzyskuje równowagę. Pomagając innym, pomaga sobie. Rzetelnie wykonywane zabiegi, zgodnie z tradycyjnym przekazem, przy zachowaniu reguł życia sformułowanych przez Mikao Usui dają wspaniałe rezultaty. Przynoszą nie tylko ulgę w cierpieniu, zmniejszenie poziomu bólu, ustąpienie dolegliwości chorobowych, ale przede wszystkim dają uczucie odzyskania wewnętrznej harmonii, ładu, spokoju, wzrostu wewnętrznej mocy i radości istnienia.
     Przekazujący energię musi przebywać w stanie synchronizacji z Kosmicznym (Boskim) rytmem po to, by przekazywać wibracje Reiki (wibracje miłości, harmonii i uzdrawiania) bez zniekształceń. Istotą tej metody jest otrzymywania i przekazywania Reiki w taki sposób by nie powstały żadne zanieczyszczenia. Reiki nie jest techniką rozwoju siły fizycznej ani sposobem otrzymywania mistycznych doznań. Reiki służy jedynie likwidacji lub zmniejszeniu bólu i innych rodzajów cierpienia. Reiki umożliwia bycie zsynchronizowanym z uniwersalnymi wibracjami Wszechświata i dzięki temu umożliwia rozwiązywanie problemów na najgłębszym poziomie poprzez przebudzenie, rozpoczęcie, kontynuację i ukończenie nauk potrzebnych Waszej duszy. W Reiki kładziemy szczególny nacisk na rozwój świadomości w celu rozwoju duchowego i na techniki samodoskonalenia dla rozwoju własnych zdolności. Inicjacja to tylko początek, a prawdziwe możliwości są rozwijane i wypracowywane samodzielnie przez każdego człowieka. Reiki nie koliduje z żadnymi praktykami religijnymi, z żadnym uświęceniem, lecz wzbogaca świadomość ich działania w nas. Pomimo tego, że Reiki sama w sobie nie jest religią, nie jest związana z żadnym wierzeniem czy dogmatem niektórzy chrześcijanie wierzą, że źródłem tej Mocy jest Bóg Ojciec i nazywają  - "energią Boską ", gdyż służąc ludziom służymy Jezusowi Chrystusowi, zgodnie z Jego słowami: "wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mat. 25:40).


Reguły życia Reiki

"Własnie dzis nie złosc sie.
Własnie dzis nie martw sis.
Szanuj swoich Rodziców, Nauczycieli i ludzi starszych.
Uczciwie zarabiaj na chleb.
Okazuj wdziecznosc wszystkiemu co zyje. "


                                                                                            Dr Mikao Usui